Zalety naturalnej satyny jedwabnej

 

Produkcja tkanin to zawiły temat, na którym znają się tylko profesjonaliści. Polega ona na przeplataniu włókien w określony sposób tak, aby powstał jednolity i trwały materiał. Istnieje kilka rodzajów splotów, jednak ich właściwości zależą głównie od włókna, które zostało użyte do stworzenia materiału. Jedwab to luksusowe tworzywo, które charakteryzuje się wysoką elastycznością i trwałością, a najpopularniejszą tkaniną z niego stworzoną jest satyna.

Charakterystyka satyny z jedwabiu

satyna jedwabnaTkanina, jaką jest satyna jedwabna została wytworzona za pomocą splotu atłasowego – oznacza to, że materiał jest dwustronny, gdzie jego prawa strona jest lśniąca i miękka, a lewa pozostaje szlachetnie matowa. Subtelne właściwości połyskujące tkaniny sprawiają, że często używa się jej do szycia strojnych sukienek, koszul, tunik, a nawet letnich męskich garniturów. Dzięki wysokiej sprężystości i gładkości satyny, nie trzeba jej prasować, ponieważ nie powstają na niej zagniecenia. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się poduszki wyprodukowane z jedwabnej satyny – gładka powierzchnia nie zostawia odcisków na twarzy, nie plącze i nie elektryzuje włosów, a naturalny skład zapewnia chłodną i miękką powierzchnię. Jedwab jest bardzo wytrzymałym materiałem odpornym na zaciągnięcia, jednak swoje właściwości zachowuje tylko, kiedy nie jest wilgotny. Z tego powodu należy być szczególnie ostrożnym przy praniu tkanin jedwabnych, ponieważ mokry materiał łatwo się rozciąga i kurczy. Satynę należy prać w niskich temperaturach – najlepiej ręcznie – w delikatnych detergentach. Nie wolno jej ugniatać, wykręcać i pocierać, gdyż szybko może ulec zniszczeniu. Najlepiej użyć hipoalergicznego płynu płynu przeznaczonego do prania jedwabiu, ostrożnie wypłukać poszewkę w ciepłej wodzie, a następnie osuszyć ręcznikiem i pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Uważajmy też na natężenie słońca – jedwab narażony na długotrwałe działanie promieni ultrafioletowych uszkadza się i włókna tracą swoje wspaniałe właściwości.

Wykorzystywanie naturalnych materiałów w satyny jedwabnej to świetny pomysł zarówno w przemyśle odzieżowym, jak i w branży zajmującej się wytwarzaniem pościeli. Mimo swojej wysokiej ceny jest warty swojej ceny, jednak pamiętajmy o odpowiednim dbaniu o materiał – wówczas posłuży nam długie lata.