Ustawienia Berta Hellingera

Wydarzenia z dzieciństwa, mają wpływ na każdego człowieka. W pierwszych latach życia kształtuje się nasza osobowość, jesteśmy bardzo wrażliwi na bodźce płynące z zewnątrz. Więź, jaka łączy nas z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem, kształtuje nas i ma wpływ w zasadzie na całe przyszłe życie. Każdy doświadczył, chociażby w małym stopniu czegoś trudnego w tamtym okresie. Te wydarzenia, nawet nieuświadomione, mogą rzutować na to, jak funkcjonujemy w dorosłym życiu.

Ustawienia systemowe jako pomoc w trudnościach

Może się zdarzyć, że na pewnym etapie naszego życia zaczynamy dostrzegać, że w pewnych dziedzinach radzimy sobie gorzej niż w innych. Mogą to być relacje z innymi ludźmi, przeżywanie emocji, niskie poczucie własnej wartości lub problemy w pracy. Być może podświadomie czujemy, że za tymi komplikacjami stoją pewne wydarzenia z naszego dzieciństwa. Może powraca do nas jakaś trauma lub przykrość i nie potrafimy poradzić sobie z dręczącymi nas myślami. Wówczas warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Ciekawą formą terapii są tak zwane ustawienia rodzinne Berta Hellingera. Ten psychoterapeuta stworzył innowacyjną metodę, która polega na tym, że poprzez terapię grupową, pacjent jest w stanie wybaczyć członkom swojej rodziny, którzy w jakiś sposób go skrzywdzili oraz ostatecznie- pojednać się z nimi. Wybaczenie zaś prowadzi do uzdrowienia emocji i złagodzenia objawów, które często towarzyszą różnym zaburzeniom psychicznym. Ustawienia rodzinne polegają na tym, że uczestnicy grupy terapeutycznej wcielają się w członków rodziny i wyrażają ich emocje, sposoby działania. Wówczas pacjent ma możliwość spojrzenia na nie z innej perspektywy. Wówczas doświadcza uwolnienia, co świadczy o tym, jak bardzo są pomocne ustawienia systemowe hellingera. Prowadzą one do swego rodzaju uzdrowienia rodziny.

Funkcjonowanie w rodzinie i nieustanne interakcje z jej członkami, mają duży wpływ na nas wszystkich. Niekiedy doświadczenia, które łączą nas z rodzicami lub rodzeństwem, bywają trudne. Wszelkie bolesne doświadczenia z przeszłości powinniśmy przepracować, aby uwolnić się od nich, przebaczyć i zacząć zdrowo funkcjonować na co dzień. W przezwyciężeniu nieprzyjemnych przeżyć, pomocne mogą okazać się tak zwane ustawienia rodzinne. Nakierowują na przebaczenia i pomagają odzyskać wolność wewnętrzną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.dorotakraszewska-ustawienia.com!