Skuteczne badania kleszcza

 

Bolerioza może wywoływać symptomy zbliżone do grypy, wraz z drętwieniem kończyn i języka, a także przewlekłym bólem stawów, wysypka skórną czy stanami depresyjnymi. Rozpoznanie choroby jest często problematyczne, w związku z czym warto działać jak najszybciej, aby uniknąć takiej sytuacji. Pomocne w tym przypadku mogą być różnorodne badania, jak na przykład profesjonalnie wykonane badanie kleszczy.

Zalety wykonywania badań kleszczy

badanie kleszczaOd momentu zakażenia przez około trzydzieści dni bakterie mogą przebywać na skórze. We wczesnej fazie jest najłatwiej wyleczyć pacjenta, dodatkowo objawy mogą wystąpić ale nie muszą i są niespecyficzne. Najbardziej charakterystycznym objawem boleriozy jest rumień wędrujący, który jest obserwowany jedynie w 30% przypadków. Najlepszym i nieinwazyjnym sposobem ustalenia, czy doszło do zakażenia jest usunięcie kleszcza, pobranie materiału do badań oraz sprawdzenie, czy nie jest on zakażony. Skutecznym rozwiązaniem jest badanie kleszcza. Należy mieć świadomość, iż do zakażenia może przyczynić się każdy kleszcza, nawet niezauważony. Jeżeli badanie kleszcza da wynik ujemny potwierdzający brak wkrętków, to wciąż nie jest to gwarancja braku zachorowania w przyszłości, a jedynie w przypadku tego zbadanego kleszcza. Należy więc pamiętać o tym, aby dokładnie obejrzeć skórę po spacerze w lesie i w porę usunąć kleszcza. Po zakończeniu bytowania na skórze, a także namnożeniu się bakterii Borreliella, wędrują one poprzez krew czy tkanki do różnych narządów w organizmie. Jest to wczesna faza rozsiana, w czasie której nie występują objawy świadczące o zakażeniu. W momencie dotarcia bakterii do narządów mogą one pozostać w fazie pozornego uśpienia oraz dać objawy dopiero po kilku miesiącach czy latach. Powoduje to częste kojarzenie boleziozy z innymi chorobami.

Bolerioza może przyczynić się do powstawania szkód w zajętych narządach. W późnej fazie narządowej nawet zastosowanie leczenia antybiotykami może nie dawać poczucia wyleczenia. Z tego powodu ważne jest jak najwcześniejsze stwierdzenie obecności zakażenia bakteriami Borreliella, co umożliwia łatwiejsze prowadzenie leczenia. A jedynym sposobem na odpowiednio wczesne wykrycie zakażenia jest zbadanie kleszcza, które w najszybszy i bezbolesny sposób pozwoli określić czy kleszcz był nosicielem bakterii.