Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseolo/domains/wedkarstwokatowice.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5381
Rodzaje pomp hydraulicznych wraz z zastosowaniem - wedkarstwokatowice.pl

Rodzaje pomp hydraulicznych wraz z zastosowaniem

Rozwój technologiczny pozwolił zastąpić siłę ludzkich mięśni układami mechaniczno-hydraulicznymi, dzięki którym możemy tłoczyć ciecz bez wysiłku i z ogromną wydajnością. Z biegiem lat opracowano bardzo wiele różnych projektów pomp. Jednak podstawowy podział skupia się na czterech rodzajach. Są to pompy: śrubowe, zębate, łopatkowe i wielotłoczkowe.

Cztery rodzaje pomp hydraulicznych

remont pompKonstrukcja pomp śrubowych oparta jest na śrubie ślimakowej wymuszającej obieg czynnika roboczego. Dzięki takiej konstrukcji pompy śrubowe są pozbawione zaworów, gdzie ciecz transportowana jest w przestrzeni między korpusem pompy a płatami śruby. Prędkość przepływu jest zależny od prędkości obrotowej silnika. Pompy o takiej konstrukcji zapewnia stałą dużą wydajność. Pompy zębate są pompami o najprostszej budowie i uchodzą za najpowszechniej stosowane na rynku. Nazwę swoją zawdzięczają dwóm zazębiającym się kołom zębatym które przez ruch wymuszają obieg czynnika roboczego. Pompy zębate, ze względu na prostą konstrukcję, charakteryzują się bardzo dużą żywotnością, prostą eksploatacją i tanią konserwacją. Nawet po bardzo długiej eksploatacji rzadko czeka nas remont pomp. Głównym elementem konstrukcyjnym pomp łopatkowych jest wirnik łopatki umieszczony na mimośrodzie. Podczas obrotu wirnika łopatki przesuwają czynnik roboczy z komory ssawnej do przestrzeni międzyłopatkowej. Pompy łopatkowe wykorzystywane są głównie do pompowania niezanieczyszczonych, samosmarujących cieczy oraz gazów. Ich dużą zaletą jest to, że prawie nie generują hałasu. Pompy wielotłoczkowe należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie. Najczęściej wykorzystujemy je w napędach hydraulicznych. Są efektem połączenia wielu konstrukcji pomp, łącząc je w jedną zwartą budowę. Pompy wielotłoczkowe działają na zasadzie wymuszania ruchu czynnika roboczego poprzez tłoczenie go za pomocą tłoków wewnątrz korpusu układu. Dzielimy te pompy na pompy osiowe oraz promieniowe. Każda konstrukcja pompy ma swoje plusy i minusy.

Tak jak wiele jest różnych konstrukcji tyle też mamy rożnych zastosowań. Wybierając pompę na swoje potrzeby musimy skupić się na cechach tych, które nas najbardziej interesują. Nie ma doskonałych pomp, więc musimy się liczyć z cechami każdej z tych konstrukcji.