Porady dietetyka – odpoiwiednia dieta w dnie moczanowej

Wiele chorób, które dotyka społeczeństwo wymaga zastosowania oprócz leczenia farmakologicznego również specjalistycznej diety. Pomocne w ustalaniu jadłospisu są konsultacje oraz opieka wykwalifikowanego dietetyka, który określi, jakie produkty chory powinien wyeliminować ze swojej diety, a jakie są wskazane do włączenia do posiłków. Konsultacje dietetyczne to doskonały sposób na zapanowanie nad chorobą i wyeliminowanie skutków ubocznych leków.

Jaka dieta jest wskazana przy dnie moczanowej?

dieta przy dnie moczanowejDna moczanowa jest chorobą w której w stawach oraz w ścięgnach odkładają się kryształki moczanu sodu – skutkuje to przewlekłym i bardzo uporczywym bólem tkanek, z którym ciężko sobie poradzić. Do rozwoju choroby jaką jest dna moczanową przyczynia się między innymi podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi (tak zwana hiperurykemia). Zazwyczaj przyczyną choroby jest nadmierne wytwarzania kwasu moczowego lub problemy z wydalaniem tego zbędnego produktu przemiany materii przez nerki. Dieta moczanowa to choroba w której bardzo ważną kwestią jest utrzymanie prawidłowej diety, która minimalizuje ryzyko odkładania się złogów w tkankach oraz utrzymanie również prawidłowej (optymalnej) masy ciała, ponieważ znaczne obciążenie dla stawów pogłębia ból i zmiany zwyrodnieniowe. Warto więc wiedzieć, że dieta przy dnie moczanowej jest kluczowa, aby zatrzymać postęp choroby oraz zminimalizować ból – wskazana jest przy tym konsultacja z dietetykiem, który ustali prawidłową dietę oraz niezbędną suplementację.

Dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną, ale istnieje szereg sposobów na poprawę jakości życia osoby chorej. Warto je zastosować (przede wszystkim specjalistyczną dietę) już w początkowym stadium choroby – dzięki temu rokowania chorego znacznie się poprawią, a sama choroba przestanie być tak bardzo obciążająca dla organizmu.