Pielęgnacja róż pnących

Na całym świecie istnieje bardzo dużo gatunków roślin, które uprawiane są przez ludzi z uwagi na różne walory oraz właściwości, które ona posiada. W przypadku kwiatów bardzo często decydujące znaczenie ma ich wygląd. Im jest on bardziej elegancki tym łatwiej możemy się zdecydować na posadzenie go w naszym ogrodzie. Ważne jest jednak sprawdzenie, czy dana roślina będzie idealnie pasowała do warunków klimatycznych w danym miejscu.

Wybór róż pnących do ogrodu

cięcie róży pnącejNiektóre rośliny możemy określić mianem takich, które idealnie znoszą każde warunki atmosferyczne, inne z kolei należy w odpowiedni sposób zabezpieczać przed niskimi temperaturami, ale również przed suszą. Jedną z najbardziej uniwersalnych roślin, która bardzo często rośnie w wielu ogrodach jest róża. Może mieć ona różną formę. Wśród tych najbardziej popularnych możemy wymienić między innymi postać krzaczastą, pnącą, jak również zwykłą rabatową. Każda z nich wymaga wykonywania określonego typu zabiegów. W przypadku róż pnących bardzo ważne jest ich regularne przycinanie. W ten sposób bardzo łatwo będziemy mogli osiągnąć niezwykle ładny wygląd tego krzewu. Prawidłowe cięcie róży pnącej powinno odbywać się w określonych warunkach pogodowych oraz o określonej porze roku. Wśród najważniejszych reguł powinniśmy wymienić używanie wyłącznie ostrego sekatora, a także przycinanie pędów pod określonym kątem. Warto jest także zwrócić uwagę, aby cięcie odbywało się o takiej porze roku, kiedy temperatura nie spada poniżej zera. Dzięki temu będziemy mieli pewność ,że przycięte pędy nie przemarzną. Innym ważnym aspektem jest dokonywanie cięcia w suche i niedeszczowe dni. Dzięki temu wilgoć, która jest obecna w powietrzu nie spowoduje powstania chorób grzybowych. Ich zwalczanie w przypadku róż jest dość problematyczne. Z tego też powodu powinniśmy przede wszystkim mieć to na uwadze.

Ponadto podczas przycinania róż pnących powinniśmy zwracać uwagę na to, które pędy przycinamy. Nie zawsze konieczne jest przycinanie wszystkich pędów danej rośliny. Niekiedy wystarczy usunąć pędy martwe, chore lub uszkodzone, oraz te, które są dzikimi odrostami rośliny. W ten sposób bardzo łatwo będziemy w stanie przywrócić zdrowy i elegancki wygląd rośliny. Dzięki temu będzie ona cieszyła nasze oko ładnym wyglądem.