Nowoczesna rehabilitacja po wszczepionej endoprotezie

Endoproteza dla wielu pacjentów stanowi szansę na prowadzenie w miarę normalnego życia bez zbędnych ograniczeń. Jest to specjalny implant, który można wszczepić choremu w okreslone miejsce – kolano, staw biodrowy. Taka endoproteza jest wykona z odpowiednich materiałów, które są przyjazne dla organizmu ludzkiego. Operacja wszczepienia endoprotezy wymaga co najmniej kilku dni pobytu w szpitalu.

Wszczepiona endoproteza wymaga długotrwałej rehabilitacji

rehabilitacja endoprotezaCoraz więcej Polaków po czterdziestym roku życia cierpi na poważne schorzenia układu ruchu. Jest to podyktowane zmianami cywilizacyjnymi. Przede wszytkim zbyt mało się ruszamy, żyjemy w pospiechu, a praca wymaga długotrwałego siedzenia przed komputerem. Warto podkreślić, że wielogodzinna praca przy biurku powoduje skrzywienia kręgosłupa oraz zwyrodnienia, które ujawniają się w pełni dopiero w dojrzałym wieku. Pacjenci często skarżą się na bóle i urazy w stawie kolanowym oraz biodrowym Z wiekiem postępuje równie demineralizacja kości, co prowadzi do różnego rodzaju wad. Niekiedy jedynym rozwiązaniem okazuje się operacja polegająca na wrzepieniu endoprotezy. Jest to specjalne urządzenie skonstruowane z odpowiednich materiałów. Pacjent nie odczuwa, że ma wszczepiony implant. Po operacji konieczna okazuje się jednak długotrwała rehabilitacja Endoproteza nie od razu przywraca pełną sprawność ruchową. Podczas rehabilitacji ruchowej pacjent wspólnie z fizjoterapeutą pracuje nad odbudowaniem siły mięśniowej oraz mobilności poszczególnych struktur. Pacjent musi niejako na nowo nauczyć się chodzić. Skuteczna rehabilitacja powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Najlepiej, żeby pacjent rozpoczął pierwsze ćwiczenia jeszcze na oddziale szpitalnym. Warto podkreślić, że rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy jest konieczna, bowiem pomaga w zapobieganiu pewnych powikłań.

Okres po operacji polegającej na wszczepieniu endoprotezy zwykle wymaga długotrwałej rehabilitacji. Pacjent musi uzbroić się w cierpliwość. Musi zawsze minąć trochę czasu zanim chory wróci do pełnej aktywności. Warto podkreślić, że rehabilitacja po operacji powinna rozpocząć się jak najwcześniej, najlepiej jeszcze na oddziale szpitalnym. Wówczas można liczyć na najlepsze efekty uzyskane w stosunkowo krótkim czasie.