Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseolo/domains/wedkarstwokatowice.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5381
Kto jeszcze pamięta stare wagi sklepowe? - wedkarstwokatowice.pl

Kto jeszcze pamięta stare wagi sklepowe?

Przeglądając w internecie zdjęcia sprzed lat można znaleźć takie urządzenia i rzeczy codziennego użytku, o których istnieniu pamiętają tylko starsze pokolenia. Ciekawym przykładem mogą być wagi, których w sklepach używano jeszcze dwie dekady temu. Mowa o starych wagach szalkowych lub uchylnych, których zasada działania opierała się na równoważeniu obciążenia z opisanymi odważnikami. Najpierw ważyło się tylko za pomocą odważników, a potem pojawiły się wskaźniki, które pokazywały wagę.

Dzisiaj w sklepach używa się wag elektronicznych

wagi sklepowe elektroniczneGdyby przejechać się po małych miejscowościach, w których można jeszcze znaleźć naprawdę małe sklepiki, to może byłaby szansa taką starą wagę zobaczyć jeszcze na żywo. Ta szansa byłaby jednak minimalna, bo dzisiaj używa się już tylko elektroniki w tym zakresie. Wagi elektroniczne to już standard praktycznie w każdym sklepie. A w supermarketach kupowane warzywa czy owoce waży się nawet samodzielnie na specjalnych wagach, które od razu drukują właściwe dla produktu kody kreskowe. Najnowocześniejsze wagi sklepowe elektroniczne połączone są od razu z kasą fiskalną, jeśli mówimy o ważeniu towaru już przy kasie. Natomiast stare wagi sklepowe sprzed lat można kupić w sklepach z antykami lub na internetowych aukcjach. Szkoda, że wagi szalkowe odeszły w niepamięć. Większość dzisiejszych czterdziestolatków pamięta pewnie jak się kupowało cukierki w sklepie, gdy było się dzieckiem. Pani sklepowa lub pan sklepikarz kładli na jedną szalkę odważnik ważący tyle, ile cukierków chciało się kupić. Na drugiej szali wysypywano cukierki aż do momentu, kiedy oby dwie szalki zrównały się ze sobą. I wtedy wiadomo było, że cukierków jest tyle ile być powinno. A dzisiaj wystarczy sekunda, żeby elektroniczne urządzenie zważyło dokładnie to co kupujemy. I jeszcze wydrukuje nam metkę z kodem kreskowym.

Wiadomo, że ważenie towarów w sklepach jest koniecznością. Wszystko, co się kupuje na wagę, musi przecież zostać zważone. Dzisiaj używa się najnowocześniejszych wag elektronicznych, które są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. W dużych sklepach niektóre towary klienci ważą sobie samodzielnie. A jeśli towar ważony jest przy kasie to informacja o jego wadze od razu przesyłana jest z wagi do kasy fiskalnej, na której kasowane są zakupy.