Korzystny wpływ odpowiedniej diety na objawy refluksu

Korzystny wpływ odpowiedniej diety na objawy refluksu

Pieczenie przełyku, zgaga, kwaśne odbijanie treści żołądkowej to tylko niektóre objawy refluksu. Ta dolegliwość potrafi być bardzo nieprzyjemna i znacznie pogorszyć nasze codzienne funkcjonowanie. Osoby, które dotknął problem refluksu muszą nauczyć się z nim żyć i wiedzieć, co należy robić, by zminimalizować objawy, aby dolegliwość ta nie była aż tak uciążliwa oraz kłopotliwa.

Stosowanie odpowiedniej diety łagodzi objawy refluksu

dieta przy refluksieNiewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, jak istotny wpływ na łagodzenie objawów ma prawidłowa dieta. Niektóre pokarmy mogą bowiem nasilać refluks, inne z kolei łagodzić jego przebieg. Ważne zatem, by nabyć niezbędną wiedzę i nauczyć się postępować odpowiednio oraz zadbać o swoje menu, które powinno być odpowiednio dostosowane do naszej dolegliwości. Dobra dieta przy refluksie powinna składać się z chudego mięsa, gotowanych warzyw, kasz, płatków zbożowych oraz innych lekkostrawnych potraw. Należy unikać ostrych przypraw, tłustych mięs, słodyczy oraz alkoholu i papierosów. Bardzo istotną kwestią jest także dbanie o to, by posiłki spożywać regularnie o stałych porach, częściej, a mniejsze ilości. Przejadanie się bowiem jest bardzo niewskazane i może nasilać objawy refluksu. Należy także pić dużo wody, najlepiej wypić szklankę wody piętnaście minut przed posiłkiem, a bezpośrednio po nim unikać wzmożonej aktywności fizycznej.

Każda osoba, którą dotknął problem refluksu wie, jak potrafi być on uciążliwy. Nieprzyjemny zapach z ust, ciągłe odbijanie i zgaga potrafią być szczególnie wzmożone po spożyciu niektórych pokarmów. Dobrze jest zatem wiedzieć, czego powinniśmy unikać, a co powinno znaleźć się na naszym talerzu. Jeśli będziemy przestrzegać zasad, znacznie łatwiej będzie nam znieść wiele dolegliwości.