Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseolo/domains/wedkarstwokatowice.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5381
Jakie pozwolenia na budowę studni? - wedkarstwokatowice.pl

Jakie pozwolenia na budowę studni?

W dobie rosnących cen wody, coraz większa liczba inwestorów decyduje się na wybudowanie własnej studni. Temat ten jest o tyle ciekawy, że w zależności od rodzaju ujęcia wody oraz jego przeznaczenia, koszty wykonania prac mogą być naprawdę niewielkie, a oszczędności na rachunkach za wodę całkiem spore. Jaką studnię wybudować i do czego możemy użyć czerpanej z niej wody?

Czy budowa studni wymaga specjalnych pozwoleń?

pozwolenie wodnoprawneGdy mierzymy się z budową własnej studni na działce, należałoby najpierw zdecydować, jakie przeznaczenie przewidujemy dla czerpanej z niej wody? Jeśli mowa o studni, która ma zaopatrywać w wodę nasze gospodarstwo domowe, szczególnie istotna będzie jakość pobieranej wody. W takim wypadku warto postawić na studnię głębinową, czyli wierconą. Wymaga ona otworu głębokości minimum 15 metrów. W tym wypadku woda czerpana jest z pokładów skalnych, nad którymi najczęściej znajdują się warstwy nieprzepuszczalne gruntu. Dzięki temu woda pozbawiona jest większości zanieczyszczeń, które nie przedostają się z powierzchni, a więc parametry takiej wody powinny być całkiem niezłe. Co nie oznacza oczywiście, że unikniemy badania wody. Takie badanie jest konieczne, przede wszystkim aby ustalić jej skład, oraz dopasować najlepszą metodę jej uzdatniania. Jeśli natomiast posiadamy dostęp do wodociągów, a woda ze studni będzie nam służyć jedynie do prac w ogrodzie i przy domu, w zupełności wystarczy studnia wykopana na głębokość kilku metrów. Woda z tak małej głębokości jest dosyć zanieczyszczona, dlatego jej uzdatnianie nie jest opłacalne. Jednak do podlewania roślin w zupełności wystarczy. Warto również wspomnieć, że w wypadku wyżej wymienionych studni nie jest konieczne pozwolenie wodnoprawne, o ile ich głębokość nie przekracza 30 metrów. Pozwolenie wodnoprawne będzie wymagane w przypadku głębszego wykopu, lub wtedy, jeżeli planowane jest duże zużycie wody, przekraczające dobowy limit 5 m3. Ma to miejsce najczęściej w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego, hodowli zwierząt, gospodarstwa sadowniczego czy ogrodniczego.

Jedyną przeszkodą może okazać się zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uniemożliwiający budowę studni. Jeśli takowego nie ma, wystarczy zgłosić zamiar jej budowy we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej. Jeżeli nie zostanie wniesiony sprzeciw w ciągu 30 dni, można rozpocząć budowę studni.