Jak wygląda rozładunek przy użyciu big – bag?

Przez lata pakowanie i przechowywanie sypkich produktów, takich jak granulaty tworzyw sztucznych, ziarna, pasze, kasze, cukier, stwarzało nie lada problemy. Worki, w których były one przechowywane, zajmowały dużo miejsca, potrzeba było nawet kilkunastu osób, do odmierzenia i przesypania potrzebnej porcji produktu. W czasie procesu przesypywania był wszechobecny pył.

Sposób działania stacji big bag

błyskawiczny rozładunek big-bagWynalezienie worków big bag zrewolucjonizowało system załadunku i rozładunku wszystkich sypkich materiałów. Do obsługi stacji załadunku i rozładunku wystarczy kilka osób w jednym zakładzie przemysłowym, co pozwoliło na zmniejszenie kosztów, oraz zwiększenie wydajności, poprzez przekierowanie personelu do wykonywania innych zadań. Błyskawiczny rozładunek big-bag, jest możliwy dzięki sile grawitacji. Po otwarciu zaworu, produkt sam wysypuje się, bez potrzeby używania siły ludzkich rąk. Specjalne ramiona uruchamiają się w interwałach czasowych, żeby upłynnić przepływ sypkiej substancji, przez ugniatanie worka. Worek big bag instaluje się na metalowej ramie, za pomocą wciągarki lub wózka widłowego. Zawiesza się go na uchwycie, lub zaczepach, które podnoszą się do góry, wraz z opróżnianiem, formując go w kształt stożka, dzięki czemu, materiał nie będzie się zatrzymywać w powstających fałdach. Pompa ssąca, w czasie opróżniania służy do odciągania powstającego pyłu, a kiedy worek jest pusty, odsysa z niego powietrze i resztki materiału sypkiego, dzięki czemu łatwiej jest go złożyć i zdjąć z ramy. Pierścień zaciskowy, łączący rękaw z rurą teleskopową, zapobiega zanieczyszczeniu towaru. Worek można zamknąć na dwa sposoby. Za pomocą dwóch wałków ściskających, albo pneumatycznego zaworu regulacyjnego, który zaciska jego rękaw z kilku stron. Drugie rozwiązanie jest zalecane do materiałów o bardzo małej średnicy pojedynczego elementu. Stacje rozładunkowo – załadunkowe są łatwe w czyszczeniu, więc są gwarancją higienicznego przechowywania produktów spożywczych.

Niektóre stacje są wyposażone we wlot rewizyjny, dzięki któremu można tworzyć mieszaniny bezpośrednio w worku big bag. Jest to pożądana funkcja w branży farmaceutycznej, spożywczej i w przemyśle. Stacje big bag to najlepszy i najłatwiejszy sposób przechowywania oraz dozowania wszelkich produktów sypkich.