Jak właściwie ciąć akryl?

 

Akryl jest jednym z najszerzej używanych tworzyw sztucznych. Tworzy się niego płyty, tak zwane szkło akrylowe oraz inne elementy, które są tańsze niż szkło, ale wyglądem i wytrzymałością bardzo je przypominają. Jak jednak właściwe obrabiać akryl, aby jednocześnie nie uszkodzić tego dosyć delikatnego tworzywa?

Sposoby na przecinanie akrylu

cięcie akryluAkryl, chociaż wygląda jak szkło jest od niego znacznie trudniejszy w obróbce mechanicznej. Z tego też względu cięcie akrylu w nieodpowiedni sposób może powodować pękanie tego tworzywa lub nierówne krawędzie pozostałe po cięciu. Jednym z najbardziej polecanych sposobów na obróbkę tego surowca jest stosowanie lasera. Ten sposób na cięcie akrylu jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem – tworzone w ten sposób płyty maja bowiem niemal idealnie równe krawędzie, bez pozastawiania jakiś ostrych fragmentów czy opiłków. Z drugiej jednak strony zastosowanie lasera do obróbki tego tworzywa jest dosyć kosztowne, z tego też względu stosuje się również inne sposoby. Przy korzystaniu z tradycyjnych, mechanicznych sposobów, należy pamiętać o tym, że cięte powierzchnie nie będą idealnie równe, ze względu na to, że akryl poddawany obróbce lubi pozastawiać po sobie wiele drobinek. Z tego względu krawędzie ciętego w ten sposób akrylu wymagają dodatkowej obróbki, na przykład przy pomocy papieru ściernego. Najskuteczniejszych, mechanicznym sposobem obróbki tego tworzywa jest stosowanie piły ze stali szybkotnącej, która pozostawia matowe, stosunkowo równe krawędzie tworzywa, wymagające delikatnej, dodatkowej obróbki.

Akryl to tworzywo szeroko stosowane, szczególnie w roli tańszego zamiennika szkła. Trzeba pamiętać jednak o tym, że właściwości mechaniczne tego tworzywa są zupełnie inne co przekłada się na inny sposób ciecia i innej obróbki tego materiału.

Więcej na ten temat na: www.jklaser.pl