Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseolo/domains/wedkarstwokatowice.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5381
Frezarka czy ploter CNC? - wedkarstwokatowice.pl

Frezarka czy ploter CNC?

Wiele ludzi zastanawia się – czym różni się od siebie frezarka, ploter frezujący i grawerka? Niektórzy zamiennie stosują te określenia często do tej samej maszyny. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne różnice posiadają te poszczególne propozycje.

Charakteryzacja plotera CNC

ploter frezujący cncFrezarką zwykle określa się ciężką maszynę, najczęściej odlaną z żeliwa, ze stołem współrzędnościowym i wrzecionem o zakresie obrotów od kilkudziesięciu do kilku tysięcy na minutę, co umożliwia frezowanie głowicami frezerskimi o znacznych rozmiarach. Osiągane momenty, dzięki przekładniom, są rzędu kilkuset niutonometrów. Przekładnie te są jednym z powodów stosunkowo niskich obrotów maksymalnych wrzecion frezarek. Z kolei, frezarko-grawerka jest o wiele lżejszą frezarką z wrzecionem osiągającym prędkości obrotowe do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy na minutę. Używa się jej szczególnie w pracach grawerskich. Nie stosuje się w nich wrzecionka jako konwencjonalnego układu silnik-wrzeciono z przekładnią, lecz jako elektrowrzeciona integrujące w jednej obudowie i na jednej osi wrzeciono wraz z silnikiem napędowym. Istnieje jeszcze inne urządzenie, czyli ploter frezujący CNC, nazywany często stołami do frezowania. Prawdopodobnie swoją nazwę zawdzięcza pierwszym konstrukcjom, które były budowane na bazie zwykłych stołów. Dzisiaj plotery frezujące są nowoczesnymi, uniwersalnymi maszynami, które największe zastosowanie znalazły w przemyśle reklamowym, do wycinania, nacinania, wiercenia, grawerowania na płytach z tworzyw sztucznych, aluminium, kompozytów, cięcia folii, kartonu czy nawet papieru. W wersjach 3D plotery wykorzystywane są do wykonywania modeli odlewniczych, do termo formowania czy laminowania, modelowania płaskorzeźb, itp. Są to najtańsze obecnie na rynku obrabiarki sterowane komputerowo. Najczęściej wykonywane są w wersji z ruchomą bramą, co przy stosunkowo dużych obszarach roboczych jest rozwiązaniem optymalnych pod względem wykorzystania jakiejś powierzchni.

Stoły ploterów frezujących są najczęściej wyposażone w stoły z rowkami teowymi, co daje dużą uniwersalność. Istnieją również propozycje z systemami próżniowego mocowania materiału, co znacznie ułatwia mocowanie zarówno dużych, jak i cienkich płyt, co jest szczególnie istotne.