Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseolo/domains/wedkarstwokatowice.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5381
Eternit niemile widziany - wedkarstwokatowice.pl

Eternit niemile widziany

Kiedyś powszechnie stosowany w budownictwie, obecnie masowo demontowany z dachów i elewacji. Mowa o eternicie, który okazał się materiałem rakotwórczym i stanowi realne, poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlaczego warto się go pozbyć i w jaki sposób to zrobić, aby proces demontażu był bezpieczny i nikogo nie naraził na problemy zdrowotne?

Jak pozbyć się eternitu?

demontaż eternituNa początek warto wyjaśnić, czym jest eternit i dlaczego po wielu latach świetności zyskał obecnie tak złą sławę. Eternit to potoczna nazwa materiałów budowlanych azbestowo-cementowych. To właśnie w azbeście tkwi problem i to on, kiedy zaczyna pylić, stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia. Mianem azbestu określa się grupę minerałów, posiadających charakterystyczną budowę. Występują one w postaci długich i cienkich włókien. Dzięki tej budowie właśnie, w postaci suchej, potrafią z łatwością wnikać do naszego organizmu przed drogi oddechowe, osadzając się w płucach i oskrzelach. Podrażnienia układu oddechowego i chroniczny stan zapalny powodują szereg różnych chorób, włącznie z tą najgroźniejszą – rakiem płuc. Jeżeli poszycie dachu, czy elewacja domu wykonana z eternitu jest w fizycznie dobrym stanie, nie powoduje zagrożenia dla zdrowia. Jednak problem w tym, że większość budynków stawianych z użyciem eternitu ma już swoje lata, a żywotność płyt eternitowych przewidziana jest na 20-50 lat. Po tym czasie pojawiają się uszkodzenia mechaniczne, które powodują pylenie i uwalnianie włókien azbestu do atmosfery. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest demontaż eternitu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że prace z tym związane nie mogą być wykonywane samodzielnie. Największe niebezpieczeństwo dla zdrowia występuje właśnie podczas rozbiórki eternitu, jego cięcia i przewożenia. Dlatego, zgodnie z prawem, mogą się tym zająć tylko i wyłącznie koncesjonowane firmy, które po wykonanej pracy wydadzą nam stosowne zaświadczenie. Demontaż eternitu wykonywany jest metodą na mokro, oraz z użyciem specjalnych środków ograniczających pylenie. Zdjęte płyty pakowane są w folię i w ten sposób przewożone do miejsca składowania materiałów niebezpiecznych.

Choć koszty związane z pozbyciem się eternitu nie są małe, ponieważ zarówno jego fachowe usunięcie, jak i miejsce składowania kosztuje, warto zainwestować te pieniądze. Zgodnie z prawem, do roku 2032 dachy z eternitu mają na stałe zniknąć z naszego krajobrazu. Natomiast państwo zobowiązało się zwrócić część lub nawet całość poniesionych z tego tytułu kosztów inwestorowi.