Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseolo/domains/wedkarstwokatowice.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5381
Efektywne nawadnianie ogródka - wedkarstwokatowice.pl

Efektywne nawadnianie ogródka

Niektóre rośliny bez dostępu do wody nie są w stanie przetrwać nawet kilku dni. W związku z tym tak ważne jest  by w przypadku rolników stosować zawsze bardzo wydajne systemy nawadniające. Na dzień dzisiejszy na wielu polach uprawnych czy też w szklarniach zobaczyć może działające zraszacze. Od jakiegoś czasu zaczęto nieco dokładniej przyglądać się kwestiom dotyczącym nawadniania. Zaczęto również produkować takie systemy, które działają praktycznie bez konieczności obsługi przez użytkownika. 

Systemy nawadniania naziemnego 

inteligentne systemy nawadnianiaNa chwilę obecną każdy rolnik doskonale wie, że jeśli nie zainwestuje w nawadnianie to zbieranie plonów może niekoniecznie być bardzo owocne. Od nawadniania zależy zarówno kondycja roślin jak również to jakie plony one wydadzą. Od jakiegoś czasu szczególnie duże zainteresowanie wzbudzają inteligentne systemy nawadniania, które mogą uruchamiać się automatycznie. Kluczowym elementem takich systemów jest oczywiście sterownik cyfrowy, który połączony jest z pompą tłoczącą wodę do zraszaczy. To właśnie tenże sterownik uruchamia i wyłączą pompę wtedy gdy zachodzi taka potrzeba. Użytkownik inteligentnych systemów nawadniania ma bardzo proste zadanie. Wystarczy jedynie ustalić harmonogram nawadniania. Reszta czynności związanych z dostarczeniem wody do pól będzie się odbywała automatycznie. Na dzień dzisiejszy wyróżnić możemy dwa główne rodzaje systemów nawadniania. Są to systemy naziemne oraz kropelkowe. Te pierwsze w zasadzie nie wymagają omawiania. W ich przypadku woda wydostaje się ze zraszaczy nad powierzchnię ziemi po czym wpada na rośliny oraz ziemię pod nimi. W przypadku nawadniania kropelkowego jest nieco inaczej. W tym przypadku woda dostarczana jest bezpośrednio do gleby przez co mnóstwo wody jest oszczędzane. Woda trafia do systemów korzeniowych i jest ona dawkowana w małych ilościach ale za to niemalże bez przerwy. Ten system jest najbardziej efektywny. 

Na dzień dzisiejszy systemy nawadniania możemy spotkać już nie tylko na polach uprawnych o bardzo dużej powierzchni. Od niedawna w takie systemy inwestują nawet właściciele małych ogródków. Woda w takich ogródkach również jest konieczna do wzrostu roślin a codzienne spacerowanie z konewką niekoniecznie musi być tym co chcemy robić w naszym wolnym czasie.