Dlaczego serwis maszyn rolniczych jest taki ważny?

Lato to czas wzmożonej pracy w rolnictwie. Dotyczy to zarówno rolników, którzy postawili na produkcję zwierzęcą i przygotowują pasze na kolejne miesiące, jak i tych uprawiających wyłącznie prace polowe. Dlatego już na kilka tygodni przed planowanymi ważniejszymi pracami warto zadbać o stan parku maszyn. Niezależnie, czy samodzielnie wykonujesz serwis maszyn rolniczych, czy też powierzasz to zadanie w ręce profesjonalistów, koniecznie spójrz na nasz kalendarz prac technicznych.

Kiedy najlepiej dokonać serwisu maszyn rolniczych?

serwis maszyn rolniczychPrzegląd stanu technicznego urządzeń pracujących w rolnictwie to elementarny element prac polowych. I chociaż większość osób uważa, że najlepszy czas, to wolna chwila tuż przed rozpoczęciem prac, to okazuje się, że najlepiej zorganizowani rolnicy mają na ten temat nieco odmienne zdanie. Dla nich najbardziej odpowiednim momentem, w którym mogą poświęcić czas na serwis maszyn rolniczych jest okres od połowy stycznia do marca. W tym okresie po pierwsze, jest tak zwany przestój zimowy, w którym nie wykonuje się żadnych prac polowych, a więc z łatwością znaleźć czas na dodatkowe zajęcia. Po drugie to także okres, w którym na konta rolników wpływają należne pieniądze z dopłat. A więc dużo łatwiej znaleźć budżet na konieczne naprawy, zakup części, a nawet wymianę zżytych już maszyn, gdyby zaszła taka konieczność. Największym wrogiem w tym przypadku jest, jak zwykle pogoda. Mroźne dni nie sprzyjają pracom „pod chmurką”, jak zazwyczaj rolnicy wykonują tego typu prace. Zawsze można także skorzystać z usług serwisowania maszyn rolniczych wykonywanych przez wykwalifikowanych mechaników, współpracujących z dealerami takich urządzeń. W niektórych przypadkach wiąże się to z koniecznością nadania maszyny kurierem. Jednak zazwyczaj to mechanik zjawia się w gospodarstwie i dokonuje niezbędnych napraw.

Trzeba także pamiętać, że sumienny serwis maszyn rolniczych to nie tylko terminowe wykonanie wszelkich prac, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkującego. Szczególnie ważne jest to, jeśli w gospodarstwie zamieszkują dzieci, żywo zainteresowane pracami poszczególnych urządzeń. Dla nich zawsze warto stawiać na najwyższe standardy, tak aby żaden element nie stanowił zagrożenia dla nieletnich przyglądających się pracom polowym.