Czym są dopasowane pessary pierścieniowe?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to nieprzyjemne schorzenie, które dotyka bardzo wiele kobiet, które mają za sobą poród i przekroczyły 40 rok życia. Objawia się ono samoistnym, mimowolnym wyciekaniem moczu przy wysiłku fizycznym, kichaniu albo kasłaniu i jest powodem zawstydzenia oraz zmartwienia. Obawy i wstyd są nieco na wyrost, zwłaszcza że z tą dolegliwością można dość łatwo walczyć. Większym problemem jest nieleczenie nietrzymania moczu, które od łagodnej formy związanej z popuszczaniem przy wysiłku może przejść aż do formy ciężkiej objawiającej się mimowolną mikcją w czasie spoczynku. Co więc robić, żeby nie doprowadzić do rozwoju dolegliwości?

Jak działają pessary pierścieniowe?

dopasowane pessary pierścienioweOdpowiedzią jest leczenie zachowawcze. To przede wszystkim pessaroterapia, a więc używanie pessarów wkładanych do pochwy w celu zatrzymania popuszczania moczu. Prawidłowo dopasowane pessary pierścieniowe sprawiają, że ustępują nawet bardzo silne objawy. Aby jednak zagwarantować tę skuteczność działania, rozmiar pierścienia należy indywidualnie dobrać. Zajmuje się tym lekarz, który w czasie badania dokonuje pomiaru kobiecych narządów i na tej podstawie wybiera jeden z wielu dostępnych na rynku rozmiarów. Dopasowany, idealnie dobrany rozmiar to tylko jeden z gwarantów skuteczności, drugim jest odpowiednia lokalizacja. Z tego względu do zadań lekarza należy również przeszkolenie pacjentki ze sposobu zakładania i wyjmowania pierścienia, ponieważ to ona sama będzie codziennie musiała tę czynność wykonywać. Pessar należy zakładać na dzień, a ponieważ nie wymaga on całodobowego noszenia, należy go na noc wyjmować. Należy go również usunąć przed stosunkiem płciowym. Wyjęcie „krążka” jest bardzo ważne, bo może jego stałe noszenie może spowodować różne konsekwencje – choć jest on wykonany z miękkiego i giętkiego materiału, który nie podrażnia i zwykle nie niesie za sobą powikłań, to umieszczony w ciele na dłużej może wywoływać upławy i odleżyny. Oznacza to, że jeśli kobieta poczuje jakieś niepokojące zmiany i objawy, musi skontaktować się z lekarzem, aby skonsultować wynikłe symptomy.

Korzystanie z pessarów to najlepszy sposób na szybkie leczenie nietrzymania moczu. Urologiczne problemy są dość krępujące, jednak dzięki zastosowaniu w pochwie tego typu pierścienia można skutecznie zatrzymać uciekanie uryny, odroczyć albo całkowicie wykluczyć konieczność przeprowadzania operacji. To zdecydowanie najlepszy wybór dla kobiet, które nie są jeszcze na najdalszym etapie schorzenia, w dość prosty sposób poprawiający komfort życia i pozwalający na uzyskiwanie zadowalających efektów.