Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseolo/domains/wedkarstwokatowice.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5381
Budowa szamba na działce - wedkarstwokatowice.pl

Budowa szamba na działce

Budowa zbiornika na nieczystości to często jedyna metoda na zagospodarowanie ścieków w gospodarstwach domowych, wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji miejskiej, a wysokie koszty budowy przydomowej oczyszczalni ścieków nie pozwalają na taką inwestycję. W takiej sytuacji pozostaje nam jedynie budowa odpowiednio dużego szamba i regularne wzywanie wozu asenizacyjnego do jego opróżniania.

Szambo – rodzaje i praktyczne porady

szamba betonoweBudowy szamba możemy podjąć się sami, lub też zlecić pracę specjalizującej się w tym firmie. Jeżeli plan zagospodarowania działki przewiduje powstanie na niej szamba, nie jest konieczne specjalne pozwolenie, a jedynie pozwolenie na budowę domu. Jeśli natomiast w dokumentacji nie jest ujęte szambo, konieczne będzie uzyskanie oddzielnego pozwolenia. Zbiornik na nieczystości możemy umieścić w dowolnym miejscu na terenie działki, jednak konieczne będzie zachowanie pewnych odległości. Szambo nie może znajdować się bliżej niż 15 metrów od studni, minimum 5 metrów od okien i drzwi pomieszczeń przeznaczonych dla ludzi, oraz nie bliżej niż 2 metry od granicy działki. Pamiętajmy też, aby nie umieszczać szamba w zagłębieniu terenu, ponieważ w zbiorniku będą zbierać się wody opadowe. Dobrym pomysłem jest ulokowanie zbiornika tak, aby mógł być bezproblemowo opróżniany bez konieczności wjazdu pojazdu asenizacyjnego na teren posesji. W tym celu warto wykonać specjalne przyłącze do opróżniania, które zakończone będzie w ogrodzeniu. Sam rodzaj zbiornika również odgrywa dużą rolę i powinien być dopasowany do panujących na działce warunków. Szczelne szamba betonowe wykonywane na miejscu to idealne wyjście wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wjechania ciężkiego sprzętu na teren posesji. Daje również możliwość dopasowania kształtem i wielkością do konkretnych wymagań. Szamba betonowe prefabrykowane natomiast, zawdzięczają swoją popularność prostemu montażowi (wystarczy umieścić je we wcześniej przygotowanym wykopie). Ten rodzaj zbiornika wymaga jednak użycia dźwigu do umieszczenia go na miejscu, co nie wszędzie jest możliwe.

Szamba wykonywane z kręgów, niegdyś bardzo popularne, obecnie stosowane są coraz rzadziej. Głównym tego powodem są problemy w zachowaniu szczelności. Popularne natomiast stają się zbiorniki z tworzyw sztucznych. Cechują się bardzo wysoką szczelnością, są proste w montażu, nie wymagają ciężkiego sprzętu, jednak ze względu na niewielką masę wymagają kotwienia w gruncie.