Bolesne kolki u niemowląt

 

Narodziny dziecka są początkiem wspaniałej przygody, która trwa do końca życia. Jednak nie zawsze jest różowo, bo problemy będą towarzyszyły rodzicom od samego początku. Noworodek i niemowlak nie potrafi komunikować swoich potrzeb, gdyż jego jedynym narzędziem do kontaktu z rodzicami jest płacz. Maluch zalewa się łzami z wielu powodów, a rodzice muszą się nauczyć rozpoznawać rodzaj płaczu.

Jak sobie rodzić z kolkami u niemowląt?

kolka u niemowlaka co robićUkład pokarmowy dziecka do około drugiego roku ciągle się rozwija i dojrzewa, aby móc spożywać wszystkie produkty takie jak dorośli. Przez pierwsze miesiące życia, dziecko pije wyłącznie mleko mamy lub modyfikowane z butelki. Ta czynność wydaje się bardzo prosta, ale są dzieci, które piją zbyt łapczywie mleko i przez to połykają wraz z pokarmem sporo powietrza. Powstałe pęcherzyki powietrza gromadzą się w układzie pokarmowym i powodują nieprzyjemne w skutkach wzdęcia. Maluchy nie potrafią sobie same poradzić z tym problemem, dlatego trzeba im pomóc. Kiedy pojawia się kolka u niemowlaka co robić powie nam lekarz pediatra, ale także znajdziemy na ten temat porady w internecie. Jest to dolegliwość, która pojawia się kilkadziesiąt minut po spożytym posiłku. Najczęściej dziecko nagle zaczynam płakać i przykurczać nóżki, podciągając je do brzuszka. W takiej sytuacji trzeba szybko działać, ponieważ powstały ból jest bardzo dokuczliwy dla malucha. Najczęściej pomaga wykonanie delikatnego masażu kolistymi ruchami, zaczynając od żołądka i kończąc na wysokości jelit. Dzięki temu, pomagamy nagromadzonemu powietrzu w brzuszku i jelitach, wydostać się na zewnątrz w naturalny sposób. Czasem pomaga też noszenie dziecka w pozycji pionowej, aby mu się odbiło, co również przynosi ulgę. Nie wszystkie dzieci mają kolki w wielu noworodkowym i niemowlęcym, ale jak dotychczas nie ma jednoznacznej przyczyny, która je wywołuje.

Jeżeli naszemu maluszkowi nie pomagają wymienione metody, to ostatecznością jest zastosowanie środkó farmakologicznych na bazie ziół, które są dostępne bez recepty w aptekach. Na niektóre dzieci działa samo przytulenie do mamy, puszczenie spokojnej muzyki czy nawet włącznie szumów, które skutecznie wyciszają i uspokajają. Dzieci wtedy skupiają się na czymś zupełnie innym i są w stanie zapomnieć o lekkim bólu, który samoczynnie mija.