Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseolo/domains/wedkarstwokatowice.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5381
Audiobook – książka do słuchania - wedkarstwokatowice.pl

Audiobook – książka do słuchania

Książka mówiona, inaczej audiobook, to nagranie dźwiękowe książki lub innego utworu odczytywanego na głos. Czytanie całego tekstu jest określane jako „nieskrócone”, natomiast czytanie wersji skróconej jest „skróceniem”. Dźwięk mówiony jest dostępny w szkołach i bibliotekach publicznych oraz w mniejszym stopniu w sklepach muzycznych od lat 30-tych XX wieku.

Etymologia i historia audiobooka

audiobook religijnyWiele albumów ze słowami mówionymi powstało przed erą kaset magnetofonowych, płyt kompaktowych, a także audio do pobrania, często z poezji i sztuk teatralnych, a nie z książek. Dopiero w latach 80. ten rodzaj nośników dźwięku zaczął przyciągać sprzedawców książek, a następnie zaczęli oni wystawiać audiobooki na regałach, a nie na oddzielnych ekspozytorach. Termin „książka mówiona” pojawił się w latach trzydziestych XX w. wraz z rządowymi programami przeznaczonymi dla niewidomych czytelników, natomiast termin „audiobook” zaczął być używany w latach siedemdziesiątych, gdy kasety audio zaczęły zastępować płyty. W 1994 r. Stowarzyszenie Wydawców Audio ustanowiło termin „audiobook” jako standard branżowy. Nagrania słów mówionych (np. audiobook religijny) po raz pierwszy stały się możliwe dzięki wynalezieniu fonografu przez Thomasa Edisona w 1877 r. „Książki fonograficzne” były jednym z oryginalnych zastosowań przewidzianych przez Edisona, które „mówiłyby do niewidomych bez wysiłku z ich strony”.

Pierwotne słowa wypowiedziane na fonografie były recitalem Edisona „Mary Had a Little Lamb”, pierwszej instancji nagranego wiersza. W 1878 r. demonstracja w Royal Institution w Wielkiej Brytanii obejmowała „Hey Diddle Diddle, the Cat and the Fiddle” oraz wiersz poezji Tennysona, ustanawiając tym samym od samego początku technologii jej związek z literaturą mówioną.